O hře

Ke stažení

Bodovací tabulka

Rally na stole

Do pestré společnosti stolních deskových her přibyla novinka, která potěší především fanoušky a příznivce automobilových soutěží. Nese název Rally Bohemia a z prostředí rallysportu si přináší nejen základní koncept, ale i napětí a nečekané zvraty. Vše přitom není pouze o štěstí a o náhodě. Stejně jako je tomu při skutečné rally, vstupuje do hry i správně zvolená taktika a schopnost rychlého vyhodnocení aktuální situace na trati.

Základní ideou tvůrců nové stolní hry Rally Bohemia bylo zachovat princip klasifikace a uspořádání skutečné automobilové soutěže. Na pestrém herním plánu tak nechybí žádný ze zásadních prvků itineráře každé rally. Rychlostní zkoušky, na jejichž trati se bojuje o výsledek, mají dokonce svoji skutečnou předlohu v širším okolí Mladé Boleslavi, která je tradičním centrem Rally Bohemia. Nechybí tak Vinec, Sychrov či Šumburk. Hráči se navíc mohou prostřednictvím stylových figurek ztotožnit s jezdci, kteří se na jejich trati v minulosti zapsali do dějin soutěže.

Zásadním prvkem nové stolní hry je způsob, jakým se hráči dopracují ke konečnému výsledku. Tak, jako ve skutečné rally nevyhrává ten, kdo celou trať projede jako první, ale ten, kdo dosáhne nejnižšího součtu časů ze všech rychlostních zkoušek. Za tímto účelem je součástí každého balení i výsledková listina, do níž hráči postupně píší časy, jichž na jednotlivých úsecích dosáhli. A pokud bojovali o každou vteřinku, udrží si hra napětí až do závěrečného měřeného úseku. Ani tam ale nemusí být definitivně rozhodnuto. Každá rally totiž končí až v cíli a i na přejezdu k cílové rampě se může leccos přihodit.

Na cestě k úspěchu zkrátka číhá spousta nástrah, s nimiž se během své kariéry setkal snad každý soutěžák – kluzký asfalt, záludný horizont či třeba defekt jedné z pneumatik. Promyšlený koncept hry dává zároveň každému z hráčů možnost aktivně ovlivnit svůj osud prostřednictvím volby taktiky a jezdeckého stylu pro jednotlivé rychlostní zkoušky. Ten, kdo zrovna potřebuje stáhnout ztrátu z předchozích úseků, tak může zvolit jízdu hop nebo trop stylem nazvaným flat out; jeho soupeř naproti tomu může sáhnout po defenzivní jízdě na jistotu anebo si zkrátka jet své tempo. Vyhne se tak většině z oněch nástrah, trefně formulovaných na přiložených kartičkách.

Myšlenku, koncept i zápletku stolní hry Rally Bohemia už řádně prověřili ti nejpovolanější – samotní jezdci, kteří na její trati v reálu bojují o body do národního šampionátu. A spolu s nimi si ji zahráli i jejich rodiny a přátelé.